23kwiecień2019

TOP 500

Rafał Ślusarczyk - Najważniejsze to się nie bać

„Najważniejsze to się nie bać” - rozmowa z Rafałem Ślusarczykiem, specjalistą ds. przedsiębiorczości akademickiej. O przedsiębiorczości akademickiej w Polsce mówi się już od kilkunastu lat. Jak scharakteryzowałby Pan to zjawisko obecnie?


Tak, to prawda. W szczególności temat stał się jeszcze bardziej aktualny po wejściu Polski do Unii Europejskiej oraz przeznaczeniu dość dużych środków z funduszy strukturalnych na stymulowanie przedsiębiorczości akademickiej w Polsce. Nie mogę powiedzieć, że dzisiejsza współpraca uczelni wyższych z przedstawicielami biznesu wygląda źle. Ciągle jest jednak za mało działań mających na celu kojarzenie środowiska biznesowego ze środowiskiem naukowym. Przedsiębiorcy bardzo chętnie nawiązują kontakty z przedstawicielami nauki, o ile znają ofertę uczelni. I na odwrót – osoby ze środowiska naukowego również coraz chętniej interesują się tym, co mają do zaoferowania przedsiębiorcy.

Co można jeszcze zrobić, aby tę współpracę usprawnić?

Tematyką współpracy nauki i biznesu zajmuję się od prawie 5 lat i widzę dużą różnicę między tym, co jest teraz, a tym co było kiedyś – na plus oczywiście. Co należałoby jeszcze usprawnić? Myślę, że tylko praca wg zasady „drobnymi kroczkami do celu” może dać nam wymierne wyniki. Osobiście uważam, że powinniśmy organizować jak najwięcej akcji promujących ofertę uczelni dla biznesu, spotkań networkingowych oraz przedstawiać i prezentować firmy akademickie w postaci dobrych praktyk. 

Pełną rozmowę przeczytacie na stronach Mody na sukces.