25maj2019

TOP 500

PAP Nauka w Polsce - podsumowanie debaty: "Rola nauki w służbie innowacyjnego społeczeństwa"

Portal podając główne konkluzje z debaty wskzuje na to, że najskuteczniej do wzmocnienia transferu wiedzy z nauki do biznesu przyczynić się mogą specjaliści zajmujący się transferem technologii posiadający wysokie kompetencje w tym zakresie oraz interdyscyplinane instytucje badawcze gromadzące ekseprtów z wielu dziedzin.

W artykule szeroko cytowany jest Topowicz Dariusz Kołoda który wypowiedział się na temat systemu wspracia komercjalizacji wyników badań naukowych: "Jest bardzo mało ludzi, którzy mają doświadczenie w tym obszarze i wiedzą, jak wyglądają te procesy w USA, Izraelu czy Finlandii. Uczelni nie stać na zatrudnienie takich ludzi, bo zwrot z tej inwestycji będzie bardzo długi. Nawet jeśli władze uczelni są otwarte na taki pomysł, to trudno jest przekonać do niego całe środowisko."

Wśród panelistów znalazł się także absolwent Top 500 Innovators Michał Pajdak, którego wypowiedź na temat sytuacji w firmach cytuje PAP: "Każdy czeka na dotacje, ulgi, ale nikt na innowacje. Łatwiej jest kupić technologię, łatwiej jest ją przywieźć z zagranicy, niż prosić o nią polskich naukowców. Polski przedsiębiorca patrzy bardzo krótkoterminowo na biznes, dużo ryzykuje i wie, że jeśli źle zainwestuje, to być może będzie musiał go zamknąć".Czytaj więcej na naukawpolsce.pap.pl